Tomāti nav pārāk saldi tāpēc brāgā noteikti jāpievieno cukurs, savādāk gala rezultāts būs niecīgs, bet rūgšana ļoti vāja. Vidējais cukura līmenis tomātos – 4%, tas nozīmē, ka, lai iegūtu 1 litru 40 grādīgas tīras tomātu kandžas (bez cukura) ir nepieciešams vismaz 25 kg izejvielu. Pēc šīs receptes var iegūt apmēram 2,5 – 3 litrus 40 grādīga destilāta.
Brāga no tomātu pastas ar sausorūgst ļoti ātri – 2 -4 dienas (parasti 5 – 10 dienas). Kandžas aromāta uzlabošanai parastā rauga vietā var izmantot vīna raugu, bet rūgšana laiks palielināsies 2 – 3 reizes.
1. Labi nomazgāt tomātus. Notīrīt tos no zaļajiem kātiņiem un bojājumu vietām. Augļus sagriezt gabaliņos un samalt gaļas mašīnā. Uzliet 4 litrus karsta ūdens, uzlikt vāku, atstāt uz 30 minūtēm.
Tomātu pastu izšķīdināt 6 litros karsta ūdens, apsegt vai uzlikt vāku, atstāt uz 20 – 25 minūtēm.
2. Pārliet misu rūgšanas traukā. Pāri palikušajā ūdenī (2 litri tomātiem un 6 litri tomātu pastai) izšķīdināt cukuru. Iegūto sīrupu pievienot misai. Vēlams neaizpildīt trauku vairāk par 75 % tā tilpuma, lai paliktu vieta putām.
3. Pievienot izšķīdināto raugu. Šinī brīdī rūgšanas traukā temperatūrai būtu jābūt zemākai par 30 c grādiem, savādāk raugs var nomirt. Pazemināt temperatūru var ar aukstu ūdeni.
4. Uzlikt hidraulisko blīvi (medicīnisko cimdu ar caurumu pirkstā). Pārnesiet uz tumšāku telpu ar pastāvīgu temperatūru 18 -28 grādi (var apsegt). Atstāt līdz rūgšanas beigām.
5. Gatavo brāgu noliet no nogulsnēm un izfiltrēt cauri marlei, lai destilēšanas laikā netiktu sadedzinātas cietās daļiņas.
Tomātu kandžas iegūšana.
6. Destilējot brāgu pirmo reizi, svarīgi pārtraukt procesu, kad spirta procents ir 15 – 20 % (uzreiz, kad sajūt nepatīkamu smaku)
Iegūto pirmā tecējuma kandžu var atšķaidīt ar ūdeni līdz 20 % alk, un destilēt vēlreiz. Pirmo tecējumu (galvu, “pervak”) labāk nedzert. To var izmantot logu mazgāšanai. Vidusdaļa 45%-60% spita būs pats labums (no garšas viedokļa)
Ja spirta procenti ir mazāk par 45 % tad pārtrauciet destilāciju.
10. Iegūto spirtu var sajaukt ar ūdeni līdz 40 – 45 grādiem un pirms lietošanas atstāt uz 2 -3 dienām tumšā, aukstā vietā, lai nostabilizētos garšas nianses. Glabāt stikla, hermētiski noslēktos traukos.